Kancelář U3V MU se nachází v místnosti č. 249 ve 2. patře v budově na Komenského náměstí 2.

Vykopávky, jež měnily svět

  • 21. dubna – 26. května 2022
  • učebna č. 200, Komenského nám. 2, 2. patro naproti schodům

Lektor kurzu: Mgr. Tomáš Štěpánek
Termíny: 21.4.-26.5.2022, vždy ve čtvrtek od 14.30 do 16.00 hodin, 6 přednášek
(21.4., 28.4., 5.5., 12.5., 19.5., 26.5.)
Místo konání: Komenského nám. 2, učebna č. 200, 2. podlaží (naproti schodům)
Cena: 300 Kč (cena pro posluchače U3V na MUNI)
          400 Kč

Archeologie je možná poměrně mladá věda, ale o to větší je její význam v rámci kulturní a historické identity. Během 150 zkoumaných let se vyvíjel náš přístup k ochraně a objevování kulturního dědictví z antické minulosti. Vyvíjely se ovšem i metody bádání a interpretace nalézaného.

Anotace kurzu:

  1. Schliemann a počátky (klasické) archeologie
    Jedním z nejznámějších klasických archeologů se stal Heinrich Schliemann, objevitel bájné Tróje. Jeho nekonvenční metody, pozoruhodný život a žeň objevů z něj pro mnohé udělali hrdinu, jiné jej vnímají jako padoucha, co vyvážel a obchodoval s nalezenými poklady.
  2. Královské pohřebiště v Uru
    Archeologie se na počátku 20. století stala žádanou dobrodružnou disciplínou, a to zvláště v oblastech Blízkého východu a Mezopotámie, kde vznikla lidská civilizace.
  3. Pompeje s Herculaneum
    Po celá staletí obyvatelé Kampánie pěstovali vinou révu na místě, kde se udála jedna z nejtragičtějších událostí antického světa. Jak vypadal a aktuálně vypadá výzkum měst pohřebných pod tunami sopečného popela?
  4. České stopy v Egyptě
    Česká egyptologie patří mezi světovou špičku ve svém oboru a každoročně přináší spoustu poznatků o životě ve starověkém Egyptě. Na této přednášce se dozvíte, proč tomu tak je a jaké jsou nejnovější objevy našich egyptologů.
  5. Vindolanda
    Římská říše se rozkládala v celém Středomoří, jak se ovšem žilo římským vojákům na nehostinné a daleké hranici – Hadrianově valu – v severní Anglii, kde jim hrozila smrt.
  6. Počátky české a moravské (klasické) archeologie
    Po vzniku samostatného Československa docházelo i u nás k překotnému rozvoji archeologie. Blíže se podíváme na výzkum keltského oppida Stradonice a římského vojenského tábora na Mušově.

Program kurzu v PDF Elektronická přihláška do kurzu

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info